A kellő anyagi biztonság megteremtéséhez rendkívül fontos tisztában lennünk azzal, melyek azok a megtakarítási formák, amikkel elérhetjük kívánt céljainkat. A piacon ugyanis hatalmas kínálat tapasztalható, így aztán a legkevésbé sem egyszerű laikusként összeállítani egy optimális portfóliót.
Tudniillik utóbbit mindig a tervezett eredményekkel és a rendelkezésünkre álló lehetőségekkel kell összhangba hozni, ami egy kiemelt tapasztalatot igénylő folyamat. Ráadásképp megannyi tényezőt is számításba kell venni, hiszen megeshet, miszerint számunkra épp az időskori biztos háttér megteremtése a kulcsfontosságú. Ilyenkor szóba jöhet egy kockázatviselési szolgáltatással egybekötött megtakarítási forma, amivel két legyet üthetünk egy csapásra. Tragédia esetére védőhálót biztosítunk szeretteinknek, miközben tartalékot képezünk passzív éveinkre. Ezért is jó alternatíva a nyugdíjbiztosítás. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a megtakarításoknál a fokozatosság elve mentén haladjunk, hiszen a kötött formák finanszírozása hosszú távú elköteleződést igényel.
Nyugdíjbiztosítás, mint megtakarítás
Kardinális szem előtt tartanunk, miszerint néhány jellemző alapvetően befolyásolja, egy adott eszköz mennyire lesz kézenfekvő számunkra. Ilyen a kockázat mértéke, a futamidő, valamint az elérhető hozam és természetesen a specifikus kondíciók is. A szakértők álláspontja alapján egyértelmű, hogy a megtakarítást minden esetben a biztonsági tartalék képzésével érdemes kezdeni. Ideális esetben ez 6-12 havi bevételünknek megfelelő összeg, amelyet azonnal hozzáférhető formában tartunk, vész esetére. Ez lehet készpénz, de akár állampapír, vagy bankszámlán tárolt összeg is. Ez egy olyan védőhálót nyújt, ami lehetővé teszi a rizikósabb, esetleg jóval kötöttebb konstrukciók alkalmazását. Ezt követően meg kell határoznunk azokat a célokat, amelyek számunkra a legnagyobb jelentőséggel bírnak. Ennek során ne felejtsük el, hogy minél hamarabb kezdünk el a passzív éveinkre tartalékolni, annál egyszerűbb lesz egy komolyabb megtakarítást eszközölnünk. A nyugdíjbiztosítás mellett erre egyéb, állami támogatással is rendelkező formák állnak a rendelkezésünkre, ilyen például a NYESZ és az ÖNYP is. Ezzel együtt, ha bevételeinktől mások is függnek, ha kiskorú gyermeket nevelünk, akkor a nyugdíjbiztosítás egy feltétlenül megfontolandó alternatíva, hiszen baj esetén hagyatéki eljáráson kívüli térítést biztosít. A legoptimálisabb eredmények eléréséhez érdemes legalább 10, de inkább 15 évvel a korhatár elérését megelőzően elindítani, persze ha ennél is korábban vágunk bele, úgy még jelentősebb tőkét halmozhatunk fel.
Milyen tényezők alapján rangsoroljuk a megtakarítási formákat 2024-ben?
Némiképp nehezebb a dolgunk, amikor általános célokra történő befektetésekről van szó, hiszen sokkal magasabb a potenciális konstrukciók száma. Ilyenkor azt kell vizsgálnunk, mekkora futamidőben gondolkozunk és milyen mértékű rizikót vagyunk hajlandóak vállalni. Ez utóbbi jelentőségét sosem szabad alábecsülni, tudniillik a legtöbb módozat esetében a magasabb kockázat egyben nagyobb hozamlehetőséget is ígér. Ugyanakkor, ha nem a kockázattűrő képességeinknek megfelelő formák mellett tesszük le a voksunkat, akkor a befektetéseink idővel stresszforrást jelenthetnek, ami komoly problémákhoz vezethet. Nagyon fontos tehát diverzifikálni portfóliónkat és olyan alacsony kockázatú formákat is alkalmazni, mint amilyen például a nyugdíjbiztosítás. Egy másik lehetőség pedig az állampapírok. Emellé kerülhetnek növekedési eszközök, ám ezek közül is alapos tervezést követően kell választani. Portfóliónk összeállításában tehát hatalmas könnyebbséget jelent egy független pénzügyi szakértő aktív közbenjárása, ezért minden esetben éljünk ezzel a lehetőséggel.